Joe Russo: We always said that the whole movie lives or dies on that last scene between him and Bucky. You know, this third act is a fait accompli in a way. It’s a superhero movie.

Steve McFeely: I suspect he will win.

Joe Russo: The expectation is that he will win. But the real story is will he win Bucky, will he save his friend, will his friend kill him, will he have to kill his friend? The tragedy of that moment was the most important thing to us as directors in the third act. That’s the real climax of the act. 

Steve McFeely: Yeah, from jump street we always worked towards getting to: “I will sacrifice myself in order to reach my friend.” And so “end of the line” has been the line since the very beginning. And Sebastian nails it, it cracks him. 

Chris Markus: Again, it’s about Steve trying to save his past.

Joe Russo: It’s the last thing he has left.

- Captain America: The Winter Soldier Blu-ray Audio Commentary

(via nonnonmodernist)



(via megustamemes)


(via bokayjunkie)


Fangirl challenge: [1/10] pairings » Steven Hyde & Jackie Burkhart (That ’70s Show)

I noticed you’re alone a lot. And I’m alone a lot. So let’s be alone together!

(via missoutontheprize)


jayzsongwason:

Me and my friends when we do anything outside of our homes ever

jayzsongwason:

Me and my friends when we do anything outside of our homes ever


pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 
do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?
stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!


See, what’s wrong about this is:At my local grocery store right now similar bags of grapes - and let me be honest- non-organic- are about $2.99 per bag. Raspberries for that size box anywhere from $3.99 -$4.99 non organic… I’ve never seen a pineapple for sale in my area that was over $5 (organic or not)) If organic add $1.00 to each… So were at $15 for fruit. Add on the $1.00 for the nuts and the soda that should be at max $1.50 and we have ~$15/$18Now let’s say this person is in an area that grapes and raspberries are out of season, and almost everywhere but Hawaii is pineapple out of season… I rarely see green grapes cost more than $4.99 a bag. Raspberries for that size container I have never seen over $6.99 and I said previously have never seen a pineapple over $5. That’s ~ $22. Add on the soda and the nuts $25…. Either this person bought the most expensive fruit ever because they live in the actual middle of fucking nowhere… Or they got swindled. (Aka they are stupid) . #imleaningtowardstupid

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 

do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?

stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

See, what’s wrong about this is:

At my local grocery store right now similar bags of grapes - and let me be honest- non-organic- are about $2.99 per bag. Raspberries for that size box anywhere from $3.99 -$4.99 non organic… I’ve never seen a pineapple for sale in my area that was over $5 (organic or not)) If organic add $1.00 to each… So were at $15 for fruit. Add on the $1.00 for the nuts and the soda that should be at max $1.50 and we have ~$15/$18

Now let’s say this person is in an area that grapes and raspberries are out of season, and almost everywhere but Hawaii is pineapple out of season… I rarely see green grapes cost more than $4.99 a bag. Raspberries for that size container I have never seen over $6.99 and I said previously have never seen a pineapple over $5. That’s ~ $22. Add on the soda and the nuts $25…. Either this person bought the most expensive fruit ever because they live in the actual middle of fucking nowhere… Or they got swindled. (Aka they are stupid) . #imleaningtowardstupid

(via bokayjunkie)


(via megustamemes)


-teesa-:

8.5.14

Now who’s a name dropper, Stephen?

(via melissaanelli)


reasonsmysoniscrying:

"I put my ‘fins up’ when Jimmy Buffet told me to."
Submitted By: Kim A.
Location: New York, United States

(#ReasonsMyParrotheadIsCrying?)

reasonsmysoniscrying:

"I put my ‘fins up’ when Jimmy Buffet told me to."
Submitted By: Kim A.
Location: New York, United States

(#ReasonsMyParrotheadIsCrying?)


thebigbadwolfe:

That was FUCKED up

(via webuiltthepyramids)


wheezytumblr:

derekzane:

What an impressive feat in editing! Wheezy’s always upping the game on YouTube.

Thanks. However, very little editing is required when you have a cloning machine.

wheezytumblr:

derekzane:

What an impressive feat in editing! Wheezy’s always upping the game on YouTube.

Thanks. However, very little editing is required when you have a cloning machine.

(via edwardspoonhands)


(via baronesskika)


imsirius:

I have a tiny cameo in Judd Apatow’s new movie that involves a large amount of dogs x

(via probablynotforever)